Farkındalık Videoları

KURDUĞUM HAYALİN NERESİNDEYİM?

Dilimizde hayal kurmak tasavvur etmek anlamına geliyor. Diğer bir deyişle, zihinde canlandırma yapmak anlamında. İngilizce'de ise Dream; rüya, hayal, düş, ideal, rüya görmek ve amaç anlamına geliyor. İngilizler bu kelimeye yükledikleri anlamda hayal ile rüya ve amaç bağlantısını çok doğru kurmuş görünüyorlar. Her ikisi de zihnin içinde ve zihin her ikisinin de farkını bilmiyor. Yani zihne yerleştirdiğimiz hayali resim ile gözlerimiz açıkkenki dış dünyada gördüklerimizin farkını bilinçaltı ayırt edemiyor! Bugüne kadar bunu farkında olmadan aleyhimize kullandık.

Korku filmlerini seven ve izledikten sonra da korkanlardan mısınız? Eğer öyleyse bunun sebebi evinizde zihninizde filmi hatırladığınızda aslında hayal edersiniz ve siz hayal ettiğinizde o korku duygusunu tekrar ürettiğinizi farkında mısınız? Aslında bu durumu bilinçli olarak mutlu anlar için de yapabiliriz. Bu bilinçaltınızı ne yönde beslediğinizle ilgilidir. ve bilinçaltı toprağına ne ekerseniz meyvelerini hayatınızda biçersiniz. Hayallerde korku örneğinde olduğu gibi amaç daima, o hayalin sizde yaratacağı olumlu duyguya ulaşmaktır. Duygu bilinçaltının dilidir. 

Peki hayaller neden bu kadar önemli? Çünkü zihne ne yerleştirirsek bilinçaltı onu gerçek kılmaya programlıdır. Her gün dışarda gördüğü gerçeklik ile zihninizin içinde yarattığınız simülasyonun farkını bilemediği için onu da gerçekleştirmeye uğraşıyor. Ve üstelik bunu başarıyor da. Beyin yaşanmamış ama hayali kurulmuş bir şeyin yaşattığı duygu ile yaşanmış bir şeyin yaşattığı duyguyu ayırt edemiyor. Böylece onu gerçek kılmak için beyne hedef komutu hayal kurma ile imajinasyon ile gösterilir. Böylece canlandırma gerçeğine zemin hazırlar. Can lan dır ma(k) !. Buraya kadar sanırım tamam. Şimdi gelelim ingilizce Dream in diğer anlamının aynı zamanda 'amaç' anlamına da geldiği noktasına. Amaçlarımızı hayal edersek bilinçaltı bu hayali gerçek kılacaktır. Bu taraftan bakınca Olumsuz kurgular yapmaktan neden vaz geçmemiz gerektiği de anlaşıyor.

Bizler hayal gücümüzü kullanmayı unutmuşuz üstelik doğru kullanmak şöyle dursun olmasını istemediğimiz şeylerde hayal gücümüzü neredeyse istemsiz, farkındalıksız bu yönde kullanıyoruz. Ve işte kendimizi sabote ettiğimiz anda burada başlıyor, aman dikkat!

Tanımına baktığımızda Hayal Kurmak; Var olan gerçeklerden sıyrılıp, var olmasını istediğiniz şeylere ulaşma halidir. Yapabileceğiniz, başarabileceğiniz şeylerin sınırlarını genişleten bir aktivitedir hayal kurmak diğer adıyla imajinasyon/ zihinde canlandırma.

Hayal kurmak zihinde alternatif gerçeklerinizi yaratmaktır. Zihinde yaratılan dünyaya çekilmek, kendi gerçeğini yaşamaktır.

Dışarıda olan her şey önce zihnimizde vardır. 'Dışarıdaki bir şeyi değiştirmek istiyorsak, önce kendimizi değiştirmeliyiz' fenomeni neden doğrudur? Çünkü dış dünya iç dünyamızın mükemmel bir yansımasıdır. O halde içeriye istediğimiz resmi koyarak iç programı değiştirirsek bu, dış dünyada da gerçekliğe bürünecektir. Bu daima böyle olmuştur, olacaktır da.

Zihinde canlandırma; Karanlık bir yolda seyir halindeyken arabanızın yaktığı farlardır. İster kısaları yakalım, akşam sevdiğimiz kızla buluşmanın hayalini kuralım; ister uzunları yakalım, onunla beraber mutlu evliliğimiz gözümüzün önüne gelsin.

Hayal, dine, dile, ırka, paraya, yaşa bakmaz. Herkese göz kırpar. O yüzden adaleti büyüktür. Yeryüzündeki dengeler onun elindedir. Karşılığında tek istediği şey vardır. O da kendine ihanet edilmemesi.

Düşüncelerinde başkaları odak olabilirken, olaylar, durumlar varken; hayallerinde ilgi odağı sensindir. Bu yüzden düne ait düşünceler sizi andan koparıp aşağı çekerken, geleceğe dair, hedeflere dair hayaller sizi yukarı çıkartır ve 'an'a getirirken geleceğin tohumunu toprağa atar.

Hayal etmek demek, Olmayacak duaya amin deme işinin zihnen sanal bir ortamda gerçekleştirilmesi, bir nevi zihindeki göle maya tutturma çalışması değildir. Ütopik ya da size bağlı olmayan hedefler için imajinasyon yaparak bilinçaltını inandırma işi değildir çünkü. Ulaşılabilir ama çıtası yüksek hedefler, amaçlar için bilinçaltını imgelerle ikna etme işidir hayal kurmak. İlk uygulamalar kolay gelmese de, devam ederseniz bir süre sonra derin zihniniz de olabilirliğini kabul eder ve içsel aksiyon başlar. İmajinasyonlar ile zihni olabilirliğine inandırdığınızda bilinçaltınız istenen inancı kabul ediyor demektir.

Buraya kadar anlattıklarımın sizde, istekleriniz yönünde hayal kurmaya dair bir itilim oluşturduğunu hisseder gibiyim.. Bir nefes almak, bir de Hayal kurmak bedava! 

Düş kurun.. Gerçek olan düşlerdir..


Gerçek = düş + zaman

Sosyal Ağda Paylaşım