NEGATİFLİKTEN ARINMA

Her duygunun altında mutlaka bir düşünce vardır. Eğer bir kişi kızgınlık duygusu hissediyorsa bunun nedeni kızgınlık duygusu uyandıran bir düşünce olacaktır. Düşüncesini değiştiren insan, duygularınıda değiştirebilir. Düşüncelerini kontrol edebilen bir insan, duygularınıda kontrol edebilir. 

Kişinin kendisine, başkalarına ya da yaşama karşı olumsuz duygularının altında olumsuz düşünceleri vardır. Olumsuz düşünceler ise kişinin geçmiş deneyimleri ya da olumsuz şartlanmaları ile oluşmuştur. Özellikle her gün en az 10 tane olumsuz düşünce ürettiğimizi düşünürsek 20 yaşındaki bir insan 73.000 tane olumsuz düşünce üretmiş oluyor. Buna bir de dışarıdan gelen olumsuz iletileri eklersek sayı belki de 10 katına çıkıyor. Bu kadar olumsuz düşünce ile özellikle bilinçaltı negatif verilerle yüklenmiş bir insan modeli çıkacaktır karşımıza. Bu sadece olumsuz duygular yaşayan bir insan değil aynı zamanda bilinçaltının gerçekleme mekanizması ile hayatını da kısıtlı, olumsuz ve mutsuz geçiren bir insan oluşturacaktır.

 

Şu halde eski olumsuz kalıpları kırmak ve yerine olumlu düşüncelere, imgelere sahip olmak bir insanın yaşamını tamamen değiştirecektir. Olumlu düşünceler, olumlu duyguları beraberinde getirecektir. Kendine ve yaşama güvenen, olumlu düşünebilen, canlı pozitif duyguları olan bir insan ise özgür, mutlu ve başarılı olmayı başaracaktır.


Peki, eski düşünce modellerini silmek ve yerine yeni olumlu düşünce modelleri koymak için ne yapmalıyız? Bunun birçok farklı yolu olmasına rağmen herkesin yapabileceği, en kolay tekniklerden biri olumlama yapmaktır. Nasıl yıllarca negatif düşünceler ürettiysek, simdi de pozitif düşünceler üretmeye başlayacağız. Bu çalışma belki biraz zaman alacaktır ama düzenli olarak çalışırsanız sonuçta çok başarılı olacaksınız. Örneğin 30 yaşında bir insan her gün 1 kere suçluluk oluşturucu bir düşünce formu yaşasa bilinçaltı kayıtlarında 11 bin civarı suçluluk kaydı var demektir. O halde bu sayının daha üzerinde suçluluk düşüncesinin karşıtı kabullenme ve bağışlama düşüncesi oluşturduğum zaman artık eski kayıtlar hukukunu kaybedecek, silinecek ve bilinçaltının gerçekleri değişecektir. Bu da yaşamınızda yeni bir döneme girip, istekleriniz doğrultusunda bir hayatı çekme ve yaşama şansını doğuracaktır.

Her gün, günde 2-3 kez sakin bir ortamda, yalnız kalarak ve sessiz bir ortamda bedeninizi ve zihninizi gevşettikten sonra sorununuzun tam tersi olumlama cümlelerini(afirmasyonları) tekrar ederek; bilinçatındaki olumsuz kök inancın tersi yönde zihni programlamak, kişinin kendi kendisine yapabileceği en basit zihinsel programlama çalışmasıdır.

 

Sosyal Ağda Paylaşım